מצלמות אבטחה בגני ילדים

מצלמות און ליין הן הטרנד החדש שכובש את גני הילדים. המצלמה מאפשרת להורים לראות כל מה שקורה בגן הילדים בזמן אמת, וכך לוודא האם הילדים זוכים ליחס החם שהמטפלות התחייבו לספק. מתברר שהמציאות מורכבת יותר ממה שרואים דרך עדשת המצלמה.

מאת: מערכת ילדים פלוס | 03.01.2013


כל מי ששלח את הילד שלו לגן, יודע עד כמה קשה הפרידה ממנו. בנוסף, לעיתים אנו שומעים בחדשות על עוד ילד שנשכח ברכב ההסעה, או על תינוק שנפגע בשל רשלנות וחוסר תשומת לב של המטפלות. כל הידיעות הללו לא מוסיפות ביטחון להורים. כדי להעניק להורים יותר ביטחון בכל הקשור לטיפול שהילדים מקבלים בגן, בשנים האחרונות הולכת ומתפתחת תופעה מעניינת – מצלמות בגני ילדים. האם זה טוב לנו, ההורים? רע לנו? והאם המצלמות משקפות את המציאות?


כיצד עובדת השיטה?

כל גן ילדים יכול להתקין מצלמה בתוך הגן. המצלמה מחוברת לאינטרנט, ומאפשרת להורים לראות בזמן אמת מה עושים הילדים שלהם בגן, וכך ניתן לראות האם הילדים אוכלים, ישנים, משחקים וכו'. ההורים מקבלים קוד גישה לאינטרנט, ויכולים לצפות בכל רגע נתון במה שמתרחש בגן, בפעילות של ילדיהם, וביחס שהם מקבלים מהגננות.
מה המצלמה באמת מגלה לנו?
לכאורה, נראה כי מצלמות היו צריכות לפתור את כל הבעיות ואת כל הדאגות של ההורים, שכן הם יראו שהילדים בסדר, ויהיו יותר רגועים. הגננות מצידן, שיודעות שההורים צופים עליהן כל הזמן, ישקיעו יותר בילדים. מצד שני, חשוב לזכור שהגננת מחליטה היכן תוצב המצלמה, וההורים לא רואים את מה שהמצלמה לא תופסת. ההורים לא יודעים האם החיתול הוחלף בזמן, והאם כשהילד היה אמור לאכול הוא באמת אכל. המצלמה גם לא מגלה את התמונה המלאה אודות סכנות אפשריות, שכן אזור המשחקים שנגלה לעיני ההורים יכול להיראות מאוד בטוח ושלב, אך באזור שהמצלמה לא מכסה יכול להימצא חפץ מסוכן. מצלמות הן ניסיון נחמד להרגיע את ההורים, אך חשוב להכיר את מגבלותיהן.


שקיפות הגן להורה
חשוב לזכור שבימינו הורים משלמים ממון רב על שהותו של הילד בגן, והם מוכנים לשלם את הכסף מכיוון שהם מקבלים התחייבות של הגן שהילדים יזכו במזון בריא, ביחס אוהב ובפעילות מעשירה. בפועל, ישנם הורים שמגלים סימנים של הזנחה, הבאים לידי ביטוי בתופעות שונות, החל מתפרחת חיתולים ועד לעיכוב התפתחותי של ממש. מכאן, שיש פער עצום בין ההבטחות שמקבלים ההורים לבין מה שקורה בפועל בגן. במקרים קיצוניים ביותר, הורים אף חושדים בהתעללות ובהתנהגות מזיקה מצד הגננות, במקרים הללו צריך לנקוט בפעולה כדי להגן על הילדים, ולשקול פנייה לחוקר פרטי.


לוקחים את העניין בפרופורציה
כל הורה מודע לכך שהילד שלו לא יזכה ליחס המיוחד שהוא מקבל בבית גם בגן, ולו משום שבגן יש ילדים נוספים הזקוקים לתשומת לב. חשוב ביותר להגדיר כל דבר בצורה פרופורציונלית. אם הבקשות או הצרכים של הילדים לא נענו באופן מיידי, אלא בטווח זמן סביר, אז לא מדובר כאן ב"הזנחה", ובוודאי לא בהתעללות. חשוב לזכור שבסופו של יום, מרבית המטפלות משקיעות את הלב ואת הנשמה בילדים, והתאונות והמחדלים הינם נדירים ביותר.

מעבר לזאת, ישיבה מול מסך המחשב כל היום בחיפוש אחר יחס בעייתי כלפי הילד מזיקה ביותר קודם כל להורים. שליחת הילד לגן הינה חלק מתהליך ההתנתקות של ההורים והילדים, והמצלמה עלולה להפריע לתהליך הזה. המדובר בכלי שיכול להרגיע את ההורים, אך צריך לשים לב שלא לעשות בו שימוש לא נכון ומופרז.


האם אפשר להוציא את הילד מהגן באמצע השנה?
אם ההורים חושדים ביחס לא טוב כלפי הילד, אין טבעי יותר מאשר להוציא אותו מהגן. עם זאת, בנקודה זו המציאות מכה על פניהם של ההורים. האחרונים חייבים לעבוד בשביל להתפרנס, ולמצוא גן חלופי באמצע השנה, ועוד במחיר סביר, מתברר במרבית המקרים כמשימה בלתי אפשרית. מעבר לזאת, החלפה של גן זו טראומה קשה כשלעצמה עבור הילד, ולכן לפני שמחליפים גן, צריכה להיות סיבה טובה ומבוססת לכך. מכל הסיבות הללו, לפני שמתחילים לחפש גן חלופי, או אפילו מטיחים האשמות בפניהן של הגננות, חשוב לבדוק היטב את המצב. במקרים בהם ישנו חשד גבוה לכך שהילד סובל מיחס בעייתי ניתן לפנות לחוקר פרטי. לעיתים, הפנייה מתבצעת על ידי כמה הורים מאותו גן.


מצלמות בגני ילדים נועדו כדי להגביר את רמת הביטחון של ההורים בגני הילדים. המצלמות אכן מאפשרות להורים לצפות במה שמתרחש בגן בזמן אמת, אך היכולת שלהן מוגבלת, שכן המצלמות לא מוצבות בכל מקום בגן. פרט נוסף הוא שהורים רבים יושבים כל הזמן מול מסך המחשב בחיפוש כפייתי אחר תקלות. זו לא המטרה של המצלמות, ושיטה זו אינה מיטיבה עם ההורים, ועם תהליך ההיפרדות מהילדים שהם חייבים לעבור.

המאמר נכתב באדיבות עידן שירותי מידע וחקירות - חוקר פרטי בתל אביב והמרכז.
כתבות נוספות
הסעות ילדים לגנים ובתי ספר

בטיחות הילדים בבית ובגן
המדריך לבחירת גן ילדים


זה הזמן לתת לנו לייק 

תגובות 0 תגובות   הוספת תגובה חדשה הוסף תגובה
שליחה לחבר   הדפסה
בהרשמה אני מאשר/ת קבלת ניוזלטר