סביבת לימודים אופטימלית בבית

שנת הלימודים בעיצומה, ילדי כיתה א' עברו הליך הסתגלות הדרגתי למציאות החדשה הכוללת שיעורי בית ותרגולי קריאה וכתיבה. זה הזמן לדאוג לסביבת לימודים אופטימאלית בבית.

מאת: מערכת ילדים פלוס | 16.12.2012

המגרש הביתי יכול להיות מפתה ביותר עבור ילדי בית הספר היסודי במיוחד כשמדובר ביום לימודים ארוך הכולל שעות ישיבה ממושכות בכיתה מול הלוח וחוברות העבודה המוכרות. הטלוויזיה, המחשב והמשחקים בבית מושכים לא מעט תשומת לב ומסיטים את מיקוד הילדים מהכנת השיעורים שטרם הוכנו. ובכל זאת מחויבותכם כהורים לדאוג שהמטלה היומית תהיה יעילה, נוחה וכמובן באווירה חיובית ככל הניתן. לצורך כך כדאי לדאוג לסביבת למידה הכוללת פינה מבודדת עם ריהוט מותאם המוקדשת לצרכי לימוד בלבד. אז איך עושים זאת ועל מה מקפידים?

בחירת הלוקיישן בבית
חשוב שסביבת הלימודים הנבחרת תהיה ייעודית ללימודים, ללא קשר למיקומה בבית. בין אם תבחרו פינת לימודים בחדר הילדים או בחדר אחר, כדאי לבחור פינה שקטה ולא במרכז העניינים בבית, במיוחד כשיש ילדים קטנים התורמים לווליום גבוה. כמו כן, חשוב שהמיקום שתבחרו יהיה נוח עבורכם בכדי להגיע ולפקח עליהם בעת הכנת השיעורים. הדבר רלוונטי ביותר במידה ומדובר בילדים שמתקשים לשמור על ריכוז או כשתדרשו להיות זמינים לשאלות חולפות. חלק מילדים עצמאים לחלוטין בכל הקשור לשיעורי הבית אך בכל זאת זקוקים לנוכחות ההורה כדי להרגיש ביטחון. במידה וחדר הילדים אינו משמש גם כפינת המשחקים, כדאי לשקול לייעד אותו כפינת הלימוד מאחר והוא מספק מקום שקט דיו שיאפשר להם ריכוז. חשוב שהלוקיישן הנבחר יהיה ניטראלי ככל הניתן ולא יהיו בו הסחות דעת מפתות במיוחד כמו טלוויזה, מערכת סטריאו וכיוצא בזה. לאחר הבחירה חשוב גם לעדכן את כל הדיירים בבית, במיוחד האחים, שיש לשמור על השקט באזור הנבחר בשעות הלימוד.

תאורה לפינת הלימודים
תאורת חדר רגילה בהחלט אינה מספקת לצורכי לימודים, במיוחד כשבחודשי החורף מתחיל להחשיך כבר בשעות אחר הצהריים - שעה שלרוב מנוצלת למטרת הכנת השיעורים. חשוב שסביבת הלימודים תהיה מוארת היטב כדי שהילד יהיה מסוגל לקרוא ולכתוב מבלי לאמץ את העיניים, וזאת ללא קשר לתקינות ראייתו. כמו כן, לתאורה יש חלק בשמירה על ערנותו של הילד במהלך זמן הלמידה ולכן נדרשת להיות בהתאם. תוכלו לבחור מבין מנורות שולחן המיועדות לקריאה שהינן מתכווננות ומפיצות אור נעים ולבחור למקם את המנורה במיקום גבוה מהעיניים ושתגיע מזווית שלא תיצור הצללה על השולחן.

בחירת שולחן הכתיבה
מרגע שהילד נכנס למסגרת לימודים של בית הספר, כדאי לדאוג לריהוט ייעודי לצרכי לימודים בבית וזאת על מנת לעודדו ללמידה. כשבוחרים שולחן כתיבה, חשוב לוודא כי השולחן אכן בגודל המתאים ומרווח דיו בכדי להניח מספר חוברות במקביל ולאפשר מצב שבו שני ילדים יושבים ליד השולחן במקרה והילד מזמין חברים ללמוד איתו. כמובן שמידות השולחן צריכות להיות במגבלות המיקום בחדר אך כדאי להעדיף לשנות את הסידור הפנימי בחדר לצורך כך ולא להתפשר משמעותית על גודל השולחן. אפשר גם לסדר את החדר באופן כזה שהשולחן יהיה פינתי ולא בהכרח למקמו במרכז. בכל מקרה, כדאי שהילד יצטרף אליכם למעמד בחירת השולחן כדי לוודא שאכן הוא יושב ומרגיש נוח בו ובמידה ויש מגירות בחלק הקדמי של השולחן, אלו אינן מפריעות לישיבה נוחה. במידה ובחרתם למקם על השולחן גם מחשב לצרכי הלימודים (דבר שלדברי משרדי
אדריכלות הפך למקובל ונפוץ בשנים האחרונות) תוכלו לבחור שולחן המציע הפרדה בין המחשב ואזור הלימודים. במקרה כזה בצד אחד של השולחן יש אזור המיועד למחשב וכולל מגירה נשלפת למקלדת והגבהה למסך. במידה וקיימות מגירות אחסון בצד השולחן, כדאי לוודא כי אכן נשאר מקום מספק לרגליים של הילד שיישב בנוחות ללא תחושת צפיפות.

בחירת כיסא תלמיד
על מנת לשמור על בריאות גבו של הילד ולאפשר לו ללמוד ביתר נוחות, חשוב לבחור כיסא נוח, מרופד דיו וכזה שמספק תמיכה לגב העליון והתחתון. גם במקרה זה כדאי להגיע עם הילד לבחור את הכיסא ולא לבחור בהתאם לשיקול דעתכם בלבד מאחר ונוחיותו היא הנתון הראשון שיש להתחשב בו. כדאי לבחור כיסא עם משענות ידיים (אלא אם קיימת מגבלת מקום) ועל בסיס גלגלים רחב. כמו כן, לוודא כי גובה המושב קרוב לגובה הברכיים כך שרגלי הילד ייגעו בצורה מלאה ברצפה בעודו ישוב על הכיסא. כדאי שיהיה מנגנון המאפשר התאמה של גובה הכיסא לגובה הילד והשולחן ושמשענת הגב תגיע לגובה תחתית השכמות. לגבי בחירת הריפוד של הכיסא, כדאי להעדיף בד כותנה שימנע הזעה על פני בד סינטטי או דמוי עור.

פתרונות אחסון
חשוב שהחפצים הנדרשים לילד לצרכי למידה יהיו נגישים ובהישג יד בפינת הלימודים. במידת האפשר, כדאי להעדיף להוסיף לשולחן הכתיבה שידת מגירות על גלגלים שנכנסת מתחת לשולחן וניידת ממקום למקום. במידה וילד נוסף מצטרף ללימוד, תוכלו להזיז את השידה ביתר קלות ולאפשר מרווח נוח ללמידה זוגית. בשידה תוכלו למקם את כל הציוד הנדרש לצורך שיעורי הבית, כולל מכשירי כתיבה, קלסרים ומחברות כך שהכל יהיה במקום ולא תהיה לילד סיבה להסתובב בבית ולחפש ציוד חסר. כמו כן, ניתן לתלות כוורת לצורך אחסון ספרים, קלסרים וכיוצא בזה.


סביבת לימודים ביתית מתוכננת היטב הינה מרכיב משמעותי שתורם להצלחת הילד בלימודיו. הכנת שיעורים בפינה הכוללת שולחן מרווח, תאורה מתאימה, כיסא תלמיד נוח ומרופד היטב במיקום מבודד ושקט מאפשרים לילד ללמוד בתנאים אופטימאליים ועם מינימום הסחות דעת ופיתויים.כתבות נוספות
עיצוב חדרי ילדים
רכישת מחשב עבור הילדים
מוצרי צריכה ביתיים
כיצד להכין את הילד לקראת שנת הלימודים


זה הזמן לתת לנו לייק
תגובות 0 תגובות   הוספת תגובה חדשה הוסף תגובה
שליחה לחבר   הדפסה
בהרשמה אני מאשר/ת קבלת ניוזלטר