הכנת הילדים למצבי סכנה בגן

אחד הדברים הקשים ביותר להורה הוא הפרידה מהילד שלו בפעם הראשונה שהוא הולך לגן. חלק מהקושי נובע מפחד שמא יקרה מצב חירום כלשהו, שהוא מחוץ לשליטתו. איך מתמודדים עם הפחד והאם הגנים מוכנים לקראת מצבים שכאלה? כל זאת ועוד במאמר שלפניכם.

מאת: מערכת ילדים פלוס | 15.02.2013

מאחר ומדינת ישראל מוקפת באויבים וצרות לא חסר לה, חרדה, חשש ופחד הם חלק בלתי נפרד מחיינו, ובמיוחד עבור הורים לילדים. פעמים רבות הם שולחים את הילדים שלהם לגן בלב כבד, ולאורך כל היום מטרידות אותם שאלות כמו "האם הגן ערוך ומוכן לשעות חירום?", "האם הילד שלנו נמצא במקום בטוח?" וכדומה. אנו מקווים שתתייחסו למאמר זה כאל צפירת הרגעה, ושנצליח לעזור לכם לשלוח את הילד לגן בלב שקט.

נוהל מצבי חירום – הגננות והסייעות מתכוננות
ניסיון רב שנים גרם למשרד החינוך בשיתוף האגף לחינוך קדם יסודי ושפ"י (שירות פסיכולוגי ייעוצי) לשתף פעולה ולהוציא תדריכים שונים. תפקידם לעזור לגננות ולסייעות לשמור על הגנתם הנפשית והפיזית של ילדיכם במצבי לחץ ומצוקה כאלה ואחרים. מעבר לכך, כל הגננות והסייעות עוברות סדנאות אשר במהלכן הן לומדות לזהות מצבי חירום, להתערב באופן יעיל ופעיל, להכיר את התגובות האופייניות לילדים צעירים במצבי חירום ולדעת להתמודד מולן. בנוסף, במהלך סדנאות אלה הן עצמן עוברות סימולציות, שמכינות אותן לזמן אמת.


מסבירים לילדים בשפה המתאימה ליכולותיהם הקוגניטיביות והרגשיות
כל גן צריך לתרגל באופן תקופתי מצבי חירום. הגננות מסבירות לילדים באופן המותאם לגילם אודות מצבים אלה ועל חשיבות ההתגוננות. אופן ההסברה פעמים רבות מלווה בסרטון מצויר, הצגה עם בובות, שירים, משחקים וכדומה. כמו כן, קיימת תרגולת קצרה, אשר לרוב כוללת יציאה למרחבים בטוחים או כניסה למרחבים מוגנים.


למה לשים לב בעת רישום לגן?
אחד ממקרי החירום הנפוצים, גם כשאין מצב מלחמה, הוא שריפות. בגני ילדים יש לא מעט פעמים חפצים שונים שעשויים להיות דליקים – בובות, משחקים ואביזרים נוספים שעלולים להתלקח. כמו כן, יש בגנים מטבח, גפרורים או מצית וכן בלוני גז. בגנים רבים גם נוטים לחגוג את חנוכה, פורים ול"ג בעומר. כל אלה ועוד הם כמו חלון הזדמנויות להתפרצות שריפות. לכן, כאשר אתם רושמים את ילדיכם לגן, אחד הדברים שחשוב מאוד שתוודאו הוא האם קיים גלאי עשן ואמצעים שונים שבאמצעותם ניתן לכבות את האש – מטפים, ספרינקלרים ו/או גלגלון אש. בכל מקרה, חשוב לוודא שחפצים דליקים ומסוכנים מאוחסנים במקום המרוחק מידי ילדים.


כך תכינו גם אתם את ילדיכם למצבי חירום
לתינוקות, לפעוטות ולילדים אין הרבה או אין בכלל ניסיון בהתמודדות עם מצבי חירום. במידה והילדים שלכם כבר מספיק גדולים ומסוגלים להבין, חשוב שתסבירו להם מה לעשות בשעת חירום, אבל יש לעשות זאת מבלי שתגרמו להם לחוש פחד ודאגה. לשם כך, רצוי לשחק עמם ולהתכונן ביחד למצבי חירום.
הנה כמה עצות איך לעשות זאת:

  • למדו את הילד איך נראה שלט יציאה, ומה התכלית שלו ובכל מקום תוכלו לתרגל אותו לחפש אחר שלטי היציאה. אפשר אפילו לעשות תחרות בין הילדים שלכם, ומי שמוצא את השלט כמה שיותר מהר יקבל 2 נקודות (אחרי X נקודות שיצברו, תוכלו לתת פרס כלשהו).
  • למדו אותם היכן נמצא הפנס בבית, במקרה שבו החשמל ינותק בשל סיבה כלשהי. אפשר לנצל את ההזדמנות כדי לשחק משחקי צל.
  • דברו איתם על אנשים שונים שעליהם להישמע להם, כמו: משמרות זה"ב, שוטרים, אנשי אבטחה, מכבי אש וכדומה – נצלו הזדמנויות שונות שבהן אתם רואים את אותם אנשים, כדי להסביר עליהם.
  • שננו איתם את השם המלא שלהם ושלכם, את כתובת ביתם ואת מספר הטלפון שלכם. אפשר לנסות לחבר חמשיר קצר בנושא זה, כדי לסייע להם לזכור. למידה זו חיונית למקרים שבהם הילד עלול ללכת לאיבוד בגלל ההמולה שפורצת בשעת חירום.
  • למדו אותם כיצד להשתמש בטלפון – השתמשו בטלפון צעצוע בהתחלה, ובהדרגה עברו לטלפון סטנדרטי ולמכשיר נייד. למדו אותם לחייג גם מספרי חירום: 100 – משטרה, 101 – מד"א ו- 102 – מכבי אש.
  • הסבירו להם שאזעקות וסירנות נועדו כדי ליידע את כולם שיש מצב חירום ושצריך לפנות את החדר, כדי שמי שבא לעזור יוכל למצוא אותם בנקודת המפגש שנקבעה מראש (ממ"ד, מקלט או כל מקום אחר).


הקפדה על תרגול מצבי חירום לצד קיומו של ציוד גילוי וכיבוי אש בגן ושימוש בשיטות הלימוד השונות שהצגנו, יכולים לסייע לילדיכם במידה רבה בעת מצוקה.

המאמר נכתב באדיבות חברת בן אש – משווקת ומתקינה ציוד לכיבוי ולמניעת שריפות.כתבות נוספות
מצלמות אבטחה בגני ילדים
הסעות ילדים לגנים ובתי ספר
בטיחות ילדים בבית ובגן
המדריך לבחירת גן ילדים


זה הזמן לתת לנו לייק
תגובות 0 תגובות   הוספת תגובה חדשה הוסף תגובה
שליחה לחבר   הדפסה
בהרשמה אני מאשר/ת קבלת ניוזלטר