חשיבות הצחוק אצל ילדים

"ילדים זה שמחה" אמר יהושע סובול, אך ילדים הם לא רק שמחה להורים ולסובבים אלא הם גם השמחה במהותה, הם חיים בעולם של רגשות וסערות, חווים בכל נפשם כל לגימה מהחיים.

מאת: מערכת ילדים פלוס | 17.02.2013

הצחוק לתינוקות וילדים הוא המאפיין המהותי ביותר עבורם. הצחוק מהווה ביטוי מהיר וחזק להפתעות, לשינוי, להרגשה טובה, זיהוי של אהבה וחיבה של אחר כלפיהם ולמעשה הוא המדד הטוב ביותר לרמת שמחתו של הילד.
התפתחות הצחוק
כאשר נולד תינוק, הרפלקס הראשוני שלו הוא דווקא הבכי. הבכי נועד לאפשר לו לבטא את מצוקותיו ואת רצונותיו, כדי שהוריו יספקו לו את כל צרכיו. אולם במהרה, כבר בתוך מספר ימים, מתחילים להתפתח חיוכים ספונטאניים וקולות הנאה, אשר מתייצבים ונעשים רצוניים ככל שהתינוק גדל ומתפתח. בשנה הראשונה לחייו לומד התינוק לבטא את שמחתו באמצעות הצחוק המתגלגל האופייני כל כך לתינוקות. בשנת חייו הראשונה של התינוק, וכן בשנה השנייה, הצחוק נועד להביע שמחה והנאה. באמצעות הצחוק התינוק משדר לסובבים אותו – טוב לי, אני מאושר.


התפתחות ההומור
במקביל להתפתחות הצחוק עצמו, מתפתח אצל הילד עם הזמן גם חוש ההומור. בשנים הראשונות ההומור הוא פשטני מאד, ונובע בעיקר מהבנה של אבסורדים שונים. הדוגמא הנפוצה ביותר לאבסורד היא שימוש בחפץ כלשהו המוכר לילד, למטרה שונה ממטרתו הרגילה, כמו למשל שימוש בבננה בתור טלפון, חבישת כוס על הראש במקום כובע, וכדומה. עם התפתחות השפה, הילד לומד לפתח גם הומור מילולי, אשר מתבטא בתחילה בשיבוש של מילים, בחיקויים מבדחים וכדומה, ולאחר מכן במשחקים מילוליים, דו משמעות וכן הלאה.


דעיכת הצחוק
על פי מחקרים רבים, ילד צוחק בממוצע כ-400 פעמים ביום. לעומת זאת, מבוגר צוחק רק כ-15 פעמים ביום בממוצע! מדוע? מה קורה לילד כאשר הוא מתבגר, ומדוע אנו צוחקים כל כך מעט? התשובה לכך מתחלקת לשניים. ראשית, צחוק, בדרך כלל, מבטא הפתעה, שינוי לא צפוי בחשיבה, גילוי. אצל תינוקות וילדים צעירים, כל יום הוא גילוי, כל חוויה היא הפתעה חדשה. ככל שאנו מתבגרים, אנו מכירים טוב יותר את העולם. זריחת השמש שוב איננה חוויה מפתיעה או מסעירה, היום הופך לשגרה, ואנו שוכחים מעט את מה שהילדים עדיין זוכרים – שכל יום מהווה התחלה חדשה ושונה. שנית, החברה ברוב המקומות מתייחסת להומור ולצחוק כדבר שאינו רציני, לדבר קליל. צחוק בפני עצמו אינו מקובל בחברה – תמיד צריכה להיות סיבה מסויימת לצחוק. בעוד שילד קטן יכול לפרוץ בצחוק סתם כך, ואיש לא יתהה על המאורע, הרי שמבוגר שיפרוץ בצחוק ימשוך אחריו מבטי תמיהה מרובים. אנו מפתחים גם סיטואציות מסוימות בהן הצחוק אינו מקובל, כמו ישיבות רשמיות וכדומה.


חשיבות הצחוק
דעיכת הצחוק עם הגיל היא מעציבה, וגוררת הפסדים רבים לאנשים בכל רחבי העולם. לצחוק ישנה חשיבות רבה, הן נפשית והן פיזית. כאשר אדם צוחק, הוא בעצם מבצע פעילות גופנית אירובית. מחקרים מראים כי צחוק בריא שורף קלוריות בדיוק כמו כל פעילות אירובית אחרת. הוכח שהצחוק עשוי לסייע בהפחתה של לחץ דם גבוה והשפעת הצחוק כבר ידועה בכל תחומי הרפואה. לא לחינם נעשו הליצנים הרפואיים כה נפוצים – מלבד הסחת הדעת שהם מספקים לחולים, הצחוק עצמו שהם מעוררים ומסייעים לחולים להבריא. גם מבחינה נפשית, הצחוק מסייע מאד. בזמן צחוק, המוח מפריש חומר בשם סרוטונין – זהו חומר אשר משפיע לטובה על מצב הרוח של האדם, והוא מופרש בזמנים של שמחה, התרגשות או פעילות גופנית. המוח של האדם אינו מסוגל להבחין בין צחוק מזויף לצחוק אמיתי – ברגע שאדם צוחק, כל צחוק שהוא, המוח מגיב באותה צורה ומפריש לגוף סרוטונין. אנשים רבים אשר הקפידו לצחוק במהלך היום הצליחו לצאת ממצבים של דיכאון וכדומה.
אז מה הן המסקנות?
הצחוק אכן יפה לבריאות, אולם עלינו לדאוג להזמין לעצמנו מצבים רבים ככל האפשר אשר יגרמו לנו לצחוק – ויותר מכך – לילדינו. השאיפה של כולנו צריכה להיות היכולת למגר את דעיכת הצחוק אצל ילדים, לשמר את צחוקם לאורך זמן, למען בריאותם הפיזית והרגשית. כדי לעודד את ילדינו לצחוק, גם עלינו להיות מסוגלים לפרוץ בצחוק בקלות, גם ללא סיבה אמיתית, ולהראות לילדנו עד כמה הצחוק נעים, בריא וכמובן – מהנה. למעשה כיום ישנן סדנאות צחוק לילדים, סדנאות
יוגה צחוק ייחודיות שמטרתן להקדיש תשומת לב מיוחדת ואף מקצועית לנושא. אלו סדנאות חווייתיות ומהנות ביותר לילדים, כי צחוק זה עניין רציני.כתבות נוספות
פעילות בייתית מטפחת בשיטת אלבאום
צילום רגעי אושר משפחתיים
משחקי ילדים ככלי התפתחותי
חוג יוגה לילדים
חוג התעמלות לילדים
חוגים לקטנטנים


זה הזמן לתת לנו לייק
תגובות 0 תגובות   הוספת תגובה חדשה הוסף תגובה
שליחה לחבר   הדפסה
בהרשמה אני מאשר/ת קבלת ניוזלטר