תוספי תזונה בהריון

תזונה נכונה של אישה הרה וצריכת כל המרכיבים התזונתיים החיוניים הינה קריטית להתפחותו התקינה של התינוק. אולם, כאשר התזונה אינה סדירה או שלמה, ישנו צורך בהשלמת החוסרים. לפניכם המדריך המלא לתוספי התזונה המומלצים בתקופת ההריון.

מאת: מערכת ילדים פלוס | 31.10.2012

עובר הנמצא בבטן אמו ניזון, בין היתר, מהמזון שהיא אוכלת. את כל הוויטמינים, המינרלים ושאר המרכיבים החיוניים להתפתחותו התקינה, הוא מקבל דרך חבל הטבור, ולכן חשוב מאוד שנשים הרות תקפדנה על תזונה נכונה ובריאה, הכוללת את כל אבות המזון ומגוון רחב של ויטמינים ומינרלים שדרושים לעובר כדי לגדול באופן תקין. מכיוון שלא כל הנשים ההרות אוכלות בצורה מאוזנת וחלקן סובלות מחוסרים ברכיבים תזונתיים חשובים, לא בטוח שעובריהן יקבלו את כל הדרוש להתפתחותם התקינה. תוספי תזונה מיוחדים לתקופת ההיריון יוכלו לעזור לכל אישה הרה לספק לעוברה את מה שהוא צריך, ולהתפתח בצורה תקינה. 
חומצה פולית
לכל אישה שמתכננת היריון, מומלץ ליטול חומצה פולית כשלושה חודשים לפני ההריון וכן בשלושת חודשי ההריון הראשונים. מחקרים הוכיחו מעבר לכל ספק, כי נטילתה תורמת בצורה משמעותית למניעת התפתחות מומים מולדים במערכת העצבים ובמוח העובר, וזאת בגלל התפקיד המכריע שיש לה בהתחלקות התאים בגוף ובבניית תאים חדשים. המינון המומלץ של חומצה פולית לפני ההיריון ובמהלכו הינו 400 מק"ג, ובמקרים מסוימים (כגון אם סוכרתית) – 5 מ"ג. בכל מקרה חשוב לדעת כי אין כל סכנה בנטילה של מינונים גבוהים, שכן העודפים, אם ישנם כאלה, מופרשים בשתן.


ברזל
הברזל חיוני מאוד לעובר גם לשם בניית ההמוגלובין, וגם לצורך התפתחותן של מערכות נוספות בגוף, כמו מערכת העצבים המרכזית. מצב של חסר בברזל אצל האם עלול לגרום לאספקת חמצן נמוכה לעובר, מה שיכול לגרום לפגיעה בהתפתחות תקינה של מערכות אלה וללידות מוקדמות. לכן, לנשים הרות מומלץ מאוד ליטול תוסף ברזל. מדובר בטיפול טבעי אשר תורם מאוד להתפתחותו התקינה של העובר ומקטין את הסיכוי ללידת פגים. תוספי תזונה מסוג ברזל מומלץ ליטול החל מהשליש השני להיריון ועד סופו. לנשים מניקות מומלץ להמשיך ליטול אותו גם בתקופת ההנקה. 


אומגה 3 מסוג DHA
אומגה 3, ובעיקר אומגה 3 מסוג DHA, היא חומצת שומן החיונית להתפתחות המוח. מחקרים הוכיחו, כי ילדים שנולדו לאמהות שהגדילו את צריכת החומצה במהלך ההיריון הפגינו כישורים קוגניטיביים וחברתיים טובים יותר מילדים שנולדו לאמהות שלא שינו את צריכת החומצה, כמו גם יכולות קשב וריכוז גבוהות יותר. על כן, מומלץ לכל אישה הרה לצרוך כמות מספקת של חומצת שומן זו, אותה ניתן להשיג אם אוכלים מדי שבוע לפחות שתי מנות של דגים (סלמון, מקרל ועוד). מכיוון שעל פי בדיקות שנעשו, נמצא כי צריכת הדגים בישראל ירדה בצורה מאוד משמעותית, הרי שמומלץ לכל אישה הרה לשלב בטיפול הטבעי בהיריון שלה גם
אומגה 3 המכילה DHA החל מהשליש הראשון להריון ועד לסופו. לנשים מניקות מומלץ להמשיך לקחת DHA במשך כל תקופת ההנקה. 


מולטי ויטמין
מומלץ מאוד ליטול תוספי תזונה מסוג מולטי ויטמין המיועדים במיוחד לתקופת ההיריון וידועים בשם "פרנטל". מולטי ויטמין זה כולל בתוכו את כל הוויטמינים החיוניים להתפתחותו התקינה של העובר, כולל ברזל, חומצה פולית, יוד, ויטמין D וסידן. מומלץ לקחת את המולטי ויטמין בנוסף לברזל ולחומצה הפולית שהוזכרו לעיל, שכן הוא כשלעצמו אינו מכיל מינון מספיק ויש צורך בתוספת. מחקרים שנעשו בתחום, מצאו כי טיפול טבעי בהיריון שכלל נטילת מולטי ויטמין יכול למנוע סיבוכים שונים בהיריון ובלידה, כגון לידה מוקדמת, מומים מולדים או משקל נמוך של התינוק.


בעידן המודרני בו אנו חיים, המאופיין במרוץ נגד הזמן, התזונה שלנו לא תמיד מאוזנת ובדרך כלל לא כוללת את כל המרכיבים שהגוף שלנו צריך. כשעובר מתפתח בבטנה של אישה, הדבר הופך להיות חשוב כפליים, תרתי משמע, והיא חייבת לספק לעובר את החוסרים שעלולים להיגרם לו כתוצאה מתזונתה שלה. לכן, מומלץ לנשים הרות, בהתייעצות עם רופא הנשים או עם רופא המשפחה שלהן, לקחת את תוספי המזון שהוזכרו לעיל, ולהיות בטוחות שהן מספקות לעובר שלהן את כל מה שהוא צריך. אחרי הכול – אין אהבה בעולם כמו אהבה של אמא...

הריון בריא ולידה קלה!כתבות נוספות
שבועות הריון
אוכלים מול הטלוויזיה
פעילות גופנית בזמן ההריון
אח חדש נולד


זה הזמן לתת לנו לייק
תגובות 0 תגובות   הוספת תגובה חדשה הוסף תגובה
שליחה לחבר   הדפסה
בהרשמה אני מאשר/ת קבלת ניוזלטר