איך ניתן למנוע את הסכנות האורבות לנו בכבישים?

הנסיעה בכבישי ישראל טומנת בחובה הנאה רבה כאשר אנו חולפים על פני שדות מוריקים, נופים מדבריים, אזורים מיוערים ומראה הטבע הנשקף מחלונות המכונית במלוא הדרו. אך, לצערנו הנסיעה בכבישים אלו טומנת גם סכנות רבות. באילו סכנות אנו עלולים להתקל? וכיצד ניתן למנוע אותן? כל זאת במאמר שלפניכם.

מאת: מערכת ילדים פלוס | 25.11.2019

מהרגע בו עלינו למכונית אנו חשופים לפגיעות שונות, נהגים אחרים אשר נוסעים עמנו בכביש עלולים לסטות מנתיבם ולהתנגש בנו. כמו כן, לצערנו ישנם נהגים אשר עולים לרכבם גם במצב שכרות או עייפות רבה דבר הגורם להם לסטות מנתיב הנסיעה שלהם ולפגוע ברכבים אחרים הנוסעים על הכביש. סטיות נתיבים, התנגשויות של רכבים ותאונות קשות עלולות לקרות בשל: חוסר תשומת לב, הסחת הדעת מהכביש כמו במקרה של התעסקות עם הנייד ועוד. 

כיום, עם המודעות הגוברת לשמירה על גוף בריא מבחינה תזונתית והחשיבות בפעילות גופנית, גודשים את הכבישים רוכבי אופניים. יש לשים לב היטב לרוכבים ולהזהר בעת הנסיעה לצידם בכדי להמנע מפגיעה בהם. 

גם רוכבי האופניים החשמליים מצריכים זהירות רבה, שכן נהגים רבים על אופניים חשמליים הם בני נוער אשר אינם בקיאים בחוקי התנועה. אין ספק כי נסיעתם על הכביש מסכנת את חייהם ועלולה להגדיל את הסיכון בהתנגשות עימם. הדבר תקף גם לגבי הולכי רגל אשר לעיתים אינם חוצים במעברי חצייה או מתפרצים בפתאומיות לכביש – כמו ילד אשר רץ אחרי כדור, גם הם מצריכים מאיתנו יתר תשומת לב למתרחש סביבנו.


עיקול בכביש


כיצד ניתן למנוע את הסכנות בכביש?
החשיבות במניעת הסכנות השונות בזמן הנהיגה הן אקוטיות בכדי לשמור על חיינו ועל חיי האהובים שלנו, הנה כמה טיפים מועילים למניעת הסכנות השונות:

עצרו להתרענן – מרגישם את החום הכבד? לא ישנתם מספיק שעות שינה בלילה לפני? עצרו בתחנת הדלק הקרובה להתרעננות, כנסו לכל אחת מהחנויות בתחנת הדלק שתו בקבוק מים ואולי כוס קפה מעוררת, אכלו משהו להעלאת הסוכר בדם, שטפו פנים וצאו לדרך ערניים ורעננים.

גלו אחריות וזהירות בזמן הנהיגה – המשפט המפורסם "עדיף לחכות שניה בחיים מלאבד את החיים בשניה" הוא מדויק מאד. אל תמהרו בזמן הנהיגה בכביש, לא נורא אם תחכו עוד רגע בכיכר טרם תכנסו לתוכה, לא נורא אם תעמדו עוד רגע ברמזור מאשר שתחצו אותו במהירות כאשר האור כבר מתחלף לאדום, לא נורא אם תעצרו את הרכב להולך הרגל שמתקדם לעבר מעבר החצייה, אפילו אם הוא עוד לא עומד שם פיזית. אין ספק כי האלטרנטיבה, בה אינכם מאטים ועוצרים אלא הופכים להיות חלק פעיל בתאונה שחלילה עלולה אף להיות קטלנית – לא עדיף כלל מהמתנה של עוד רגע אחד במקומכם. 

שמירה על ריכוז ועיניים על הכביש – בעדין הטכנולוגי אנו מקבלים כל הזמן מידע חדש המאופיין בצפצופים שונים אשר בוקעים ממכשיר הנייד, הם מתריעים לנו על קבלת הודעות SMS, קבלת מיילים, קבלת עדכוני חדשות ועוד. קבלת מסרונים בזמן הנהיגה היא בין המסוכנות מכולן משום שאנו גם מורידים את העיניים מהכביש, גם משתהים בכדי לקרוא את ההודעה וגם דעתנו מוסחת לחלוטין. לכן, בכדי להמנע מהסחות דעת אלו בדקו את כל ההודעות שלכם טרם תחילת הנסיעה ברכב, כמו כן הגדירו מראש את היעד אליו נוסעים בכדי שלא תצטרכו לעשות זאת לאחר שהתחלתם בנהיגה. טיפ נוסף הוא להכין מראש פלייליסט של כל השירים שאתם אוהבים לשיר בזמן הנהיגה כך תוכלו לנסוע ללא הפרעות והסחות דעת שונות.

מנגנוני התרעה שונים ברכב
דרך מצוינת נוספת למניעת סכנות ותאונות היא התקנה של מערכות התרעה שונות אשר יתריעו בטרם עת על הסכנה וימנעו מאתנו מצב של תאונות, התנגשויות וסטיות נתיבים. אחת המערכות הקיימות כיום בשוק העונה בדיוק על הפרמטרים הללו היא מערכת מסוג "מובילאיי" אשר תגן ותשמור עליכם כל הדרך ליעדכם.

חשיבותו של ביטוח החובה
רכישה של ביטוח חובה במדינת ישראל היא – חובה! הסיבה לכך היא משום שביטוח זה מעניק כיסוי בגין פגיעות גוף אשר עלולות להתרחש לכם או לצד שלישי כגון: הולכי רגל, רוכבי אופניים, הנהג או הנוסעים ברכב השני או נוסעים שישבו ברכב עימכם. אם חלילה הייתם בתאונת דרכים בה ישנן פגיעות גוף, ביטוח החובה הוא זה שיכסה את העלויות וכל ההוצאות הרפואיות של כל מי שנפגע וזה לא יצא מכיסכם הפרטי. 
 
תגובות 0 תגובות   הוספת תגובה חדשה הוסף תגובה
שליחה לחבר   הדפסה
בהרשמה אני מאשר/ת קבלת ניוזלטר